A tökéletes sütőtökkrémleves receptje

A sütőtökkrémleves az ősz igazi klasszikusai közé tartozik. Rengeteg receptvariáció kering az interneten, ezért ha még nincs bevált receptünk, nem egyszerű eligazodni. Mi egy rendkívül egyszerű, de annál nagyszerűbb receptet hoztunk el nektek, aminek különlegességét a enyhén csípős chili íze és a leves tetejére szórt pirított tökmagok adják.

Ha egy különleges vacsorával készülnél a családnak, vagy csak a maradék sült tököt szeretnéd felhasználni, készítsd el ezt a receptet. Garantáljuk, hogy népszerű lesz!

 

Előkészítési idő: kb. 20 perc

Elkészítési idő: kb. 40 perc

A hozzávalók 4 adagra vannak feltüntetve.

Hozzávalók

  • 1 db közepes méretű hokkaido tök (kb. 1,5 kg)
  • 1 liter zöldségalaplé (pl. bio alapleveskockából)
  • 2 db hagyma
  • Chilipaszta (pl. harissa)
  • Olívaolaj
  • 1 db bio narancs
  • 200 gr tejföl (vagy ha beszerezhető: crème fraîche)
  • 100 gr tökmag
  • Juharszirup
  • Só/bors

Elkészítés

  1. A pirított tökmagok elkészítéséhez melegítsük elő a sütőt 180 °C -ra, majd helyezzünk sötőpapírt egy tepsibe. 
  2. Tegyük a tökmagokat 2-3 evőkanál juharsziruppal és 2 csipet sóval együtt egy tálba, és jól keverjük össze őket. Terítsük ki az egészet a sütőpapíron, és tegyük be a sütőbe 15 percre. A tökmagok akkor vannak készen, ha kezd aranybarnára sülni a tetejük. Ha elkészült, vegyük ki a tepsit a sütőből, és tegyük félre a magokat hűlni.
  3. Ezt követően emeljük a sütő hőmérsékletét kb 210-220 °C-ra.
  4. Miközben a sütő melegszik, a hagymát finomra aprítjuk, a magoktól megtisztított tököt pedig 3-4 cm-es kockákra vágjuk. A hagymát és a tököt egy tálba tesszük, 5-6 evőkanál olívaolajjal leöntjük, sózzuk, borsozzuk, majd az egészet jól összekeverjük. Ha ezzel készen vagyunk, egy tepsiben sütőpapírra öntjük a tál tartalmát, elegyengetjük, és a sütőben 25-30 pecig sütjük.
  5. Amíg a tök sül, elkészítjük a leves alapját. 1 liter vízben feloldjuk a húsleveskockákat (a csomagoláson feltüntetett mennyiségben, attól függően, 1 kockát mennyi vízhez ajánlanak). Hozzáadjuk a chilipasztát (1-2 evőkanálnyit, ízlés szerint), egy kevés reszelt narancshéjat és narancslevet, sózzuk, borsozzuk, majd az egészet nagy lángon felforraljuk. Amikor már forr a levesünk alapja, a tepsiből hozzáadjuk a sült hagymás-sütőtökös keverékünket, és együtt melegítjük 5-10 percig.
  6. Ezután hozzáadjuk a tejfölt (vagy crème fraîche-t), és botmixerrel (vagy turmixgébe öntve) pürésítjük a levesünket. Minél krémesebbre szeretnénk az állagot, a pürésítés annál rövidebb ideig kell tartson.
  7. Tálaljuk a levest melegen, mély tányérokban, és szórjuk meg a tetejét a pirított tökmagokkal.

Tudtad-e?

  • A tökök egyáltalán nem tűrik a fagyot, sőt, kimondottan a meleg klímát kedvelik. A nagy hőigényük mellett vízigényük is magas, így igazán szépre a tűző napon, rendszeres öntözéssel tudnak nőni.
  • Úgy tartják, hogy „mezőgazdasági céllal“ az első tököket 10.000 évvel ezelőtt vetették el Amerikában. A babbal és kukoricával együtt a „három nővérnek“ is nevezik őket, mert az őslakosok táplálkozásának alapját ennek a három növénynek az együttes termesztése adta. A három növény társítása a következőképp nézett ki: a kukorica volt a támaszték, rámászott a bab, ami megkötötte a gyökerein a talajban lévő nitrogént, a köréjük növő tök pedig leárnyékolta a talajt, hogy a másik kettő ne száradjon ki. Ezt a módszert a mai napig vannak, akik alkalmazzák a növénytermesztésben.
  • Megfordult már a fejedben, mi lehet a halloweeni töklámpás eredete? A tökfaragást hagyományát a Brit-szigetekről származtatják, onnan vitték be Észak-Amerikába brit és ír bevándorlók. A népi hagyomány Jack O’Lanternhez köti a töklámpást, aki a legenda szerint kijátszotta az ördögöt, de végül halála után a menny és a pokol között ragadt. Az ördög megszánta, és dobott neki egy izzó fadarabot, hogy ha már bolyongania kell, legalább egy kis fénye legyen. Jack ezt az izzó parazsat egy töklámpásba rejtette, és a legenda szerint lelke mai napig a lámpás körül keresi a megnyugvást.
  • A világ legnehezebb tökje egyébként 1226 kilogrammot nyom, és az olasz Stefano Cutrupi termesztette.

Reméljük, kipróbálod receptünket, és legalább annyira fogod szeretni, mint mi. Jó étvágyat kívánunk hozzá!

Íme néhány asztal, amiken talán nem fér el a világ legnehezebb tökje, de kiválóan alkalmasak arra, hogy elfogyaszd rajtuk a világ legfinomabb sütőtökkrémlevesét:

Szükséged van még egy kis inspirációra?

Olvass bele további blogbejegyzéseinkbe:

loader
Betöltés...